יוליה שמאלוב ברקוביץ'

יוליה שמאלוב-ברקוביץ' היא מהנפסדות הכי גדולות של הבחירות ושלא בצדק. הרי, לפי נתוני "כנסת פתוחה" היא אחת מהח"כיות הכי פעילות – בקדימה ובכלל. החלטתי שראוי לתת לה במה.

היית בקדימה כבר ארבע שנים, ניסית להיות בליכוד. למה את כל-כך רוצה להיות שליחת ציבור שלנו?

זה בא ממקום מאד עמוק: הרבה שנים לפני שעליתי לארץ. ידעתי שבסופו של דבר יהודי צריך להיות בישראל. הנאום הראשון שלי בארץ היה על כך שאבא שלי נישק את א"י מיד עם הגיעו. כשאני ראיתי את זה – הבנתי את הצורך שלי לתרום למדינה, ואת החשיבות של המדינה. הבנתי גם את היכולת שלי לעזור לאחרים. זה חלק מהייעוד שלי.

ראיתי את עצמי מגשרת בין העולים לבין השפה והתרבות. צריך לבדוק איך העלייה נקלטה בישראל. שני הגופים האלה, שניהלתי, ערוץ 9 והעיתון הרוסי – אלו היו חלק מהאמצעים המרכזים שגשרו בינם לבין המציאות הישראלית.

מה היחס, לדעתך, כלפי הרוסים?

"אנחנו יודעים למות ביחד, אבל לא לחיות ביחד. התחלקנו להמון סקטורים, ושכחנו לדאוג לנקודת ההשתייכות שלנו כיהודים. היות שהעלייה הזאת הייתה גדולה, מצד אחד היא נקלטה הכי מהר, ומצד שני 'קיבלה הרבה בראש'. שונאים לאהוב אותה. רוב העולים מגיעים לכאן מתוך רצון להיות במולדת האמיתית שלהם. למרות הכל, חלקם נקלטים יפה. המבוגרים לא. מי שעלו בגיל 45 – והיום אין להם פנסיה כי לא עבדו בישראל מספיק. הדור השני, של הצעירים – השמיים בשבילם הם הגבול"

מה דעתך על הסיפור של סגן האלוף יהודה אייזנר – שפוטר מהצבא מתגובה שרבים בציבור רואים בלגיטימית?

אני ללא ספק בעדו. הבעיה בישראל היא משבר האמון. והאמון, בראש ובראשונה הוא בבורא עולם, בעצמנו, ואחד בשני. אוכלוסיות גדולות צריכות להבין שהערכים שלנו הם התורה. המדינה היהודית היא בעלת אלמנטים דמוקרטיים. היהדות היא דת דמוקרטית. מה שקורה זה שמ"אובר" דמוקרטיה אנחנו מפילים את היהדות, שזה הענף עליו אנו יושבים.

יהדות היא בעצם 'אור לגויים'?

אני מהעם הנבחר, ואני גאה בזה. זה לא גזעני. נבחר – לא פוגע במי שלא יהודי. דווקא זה המבחן שלך: היחס שלך לגר. זאת האחריות שלך!

דבר טוב במדינה?

מדינה מדהימה עם פוטנציאל בלתי רגיל. רמת האינטלגנציה נמצאת במדינה הזאת מספיקה לחצי עולם.

מערכת החינוך?

לוקה בחסר: צריך ללמד ליב"ה את החרדים, להכניס הרבה שעות של לימודי יהדות ומורשת –כולל . ביום ירושלים – הצעתי חוק שכל תלמידי ישראל בכיתות י"א וי"ב ללכת לירושלים. כנ"ל גם ליהודה ושומרון. קווי 67' צריכים להימחק מהלקסיקון. גם כיבוש, כי אין לפי דו"ח אדמונד לוי. בעד החלת החוק הישראלי ביהודה ושומרון.

אחרי המקרה של הבלוגר אישתון – שחשף את מקרי ההתאבדות בצה"ל, מה דעתך על מעורבות התקשורת בנעשה בצבא?

התקשורת חייבת להיות עם אחריות יתר על הדברים שהיא מפרסמת כי מכל העולם קוראים אותה. אסור לה לבקר את הצבא. מאמינה שצריך לבקר את הצבא. במקרה של אישתון, לא היה צריך לפרסם את זה. זה לא צריך להגיע דרך התקשורת.

המצווה הכי קשה לך?

שמירת שבת בכל כלליה. על אף זאת, אני מתגברת.

צומות?

כן בכיפור. כי הוא מסמל מבחינתי את היום שבו אנחנו חיים ביחד. יש איזו סולידריות ועברות הדדית. יש בתים רבים של אנשים שלא שומרים את היום, אבל כן מכבדים. צריך שככה נכבד בשאר הימים.

מרצ?

בבליל הזה של מפלגות, "יש עתיד", "עבודה", "התנועה" שהן אותו דבר (מרכז, המצאה של פוליטיקאים)- לא להביע דעה נחרצת איפה שצריך. מרצ היא המפלגה שאני הכי מכבדת. אילן גילאון הוא אדם ראוי, ואני ממש מכבדת אותו. הם לא מפחדים להגיד את מה שהם חושבים ולא מסתתרים מאחורי סיסמאות כדי לקחת מנדטים. ערבים צריכים להיות במפלגות יהודיות, ולגרום למצב שערביי ישראל יצביעו בעד מפלגות ציוניות. כי שם צריכים להיות ערבים נאמנים למדינה.

חנין זועבי וכל החבר'ה?

ההחלטה של בג"צ לגבי זועבי היא פוליטית. אם מדינה אחרת הייתה אומרת שצריך להשמיד את מדינת ישראל, בג"צ היה מאמץ את זה. אחמד טיבי כאן הוא מתוך צביעות שלנו, לקבל גיס חמישי בתוכנו. היות שהוא שנון וקצת מצחיק מקבל אותו. הוא גינוקולוג ולא ח"כ.

איך מפלגת כלכלה – מבחינת יהדות?

שמה במרכז את המשפחה. מבחינתי, הבסיס של היהדות הוא על המשפחה. בשנים האחרונות המשפחה איבדה מכוחה. זאת, בגלל ארגונים פמיניסטים שאומרים: "משפחה חדשה" במקום הקלאסית. אני לא נגד חדשה, אבל בעד קלאסית. משפחה חזקה – חברה חזקה – מדינה חזקה. החינוך מתחיל בבית. צריך ללמד בבתי ספר על מנהיגות בתא המשפחתי – וזה צריך להיות מושתת על יהדות – כדרך חיים.

צריך לעשות הכשרת הורים – צעירים ולא, ולסבסד ייעוצים זוגיים.

משפחה גרושה גורמת לדירות נוספות ולקצבאות.

מה המצע המדיני?

מאד ברור: ירושלים, יהודה ושומרון ורמת הגולן שלנו. נקודה. לא יהיה שלום עם שכנינו בלי שלום בתוך הבית, וזה יכול להתקיים רק עם מדינה גדולה וחזקה.

מה המצע הכלכלי?

חיזוק המשפחה והשמתה במרכז וקביעת סטנדרט לחיי רווחה במקום חיי הישרדות. הסטנדרט: כל אזרח, ובטח יהודי, צריך קורת גג. כלומר היא מחוייבת לקנות דירות לטווח ארוך ודירות קטנות בנות חדר-שתים לזוגות צעירים ולקשישים.

תמחק את הביטוח הלאומי, ותחזיר אותו מחדש. אנחנו מתכוונים לסמן בפנינו מטרה לטפל בעסקים קטנים

מפלגת כלכלה הולכת לטפל בהתעמרות מוסדות הציבור באזרחים הקטנים. אנו נוביל לכך שתהיה זכות חפות גם לאזרחים.

חרדים?

אני רואה בהם נכס ולא נטל. חרדים מבחינתי זה אנשים שווים אך שונים. חייבים ומחוייבים לעשות שירות צבאי/אזרחי/לאומי. אני מאמינה שכיום יש הרבה חרדים "חדשים" שמאד מאד רוצים להיכנס לשוק העבודה אבל שוק העבודה לא מקבל אותם. כך גם לגבי שירות – אבל המדינה לא נותנת להם. הם נשארו קירחים מכל הכיוונים – כי חיבוק הדב של המפלגות שלהם גרם לחברה החילונית לדחות אותם. אני רוצה לחבק את החרדים שמתנדבים ביד שרה, זק"א ובעוד המון ארגונים – למה זה לא שירות לאומי? למה צריך לבוא בגישה גזענית כלפיהם? צריך לעשות הכל כדי לעזור להם להיכנס לשוק העבודה ולהתפתח, ולהרגיש מאלה שהעתיד תלוי בהם. הם לא נטל!

ערבים?

המדינה יכולה להיות הכי טובה ליהודים, רק אם גם הערבים יקבלו את אותו יחס. זאת, רק בתנאי שיהיו נאמנים: יעשו שירות אזרחי. גם הם רוצים, והממשלות לא נותנות להם. תסתכל על הדרוזים. צריך לתת להם חיבוק ענק! היום דרוזי הולך 3 שנים לצבא, ואז המוסלמי לידו כבר סיים תואר! מה חוסר השיוויון הזה?

התכנית של יאיר לפיד לצבא?

גם אנחנו במפלגה בעד תואר מלא בעד שירות מלא. אבל במפלגה שלנו רוצים לקחת צעד אחד קדימה: צריך לקצר לעשר שנים, כמו ברוסיה. מגיל 16 צריכים להתחיל ללמוד לתואר ראשון, בגיל 19 יסיימו כשיש להם כבר תואר, והצבא מציב אותם איפה שמתאים לאותם אנשים, ומי שלא – יילמד מקצוע. השירות יהיה שנתיים, ולקרביים שלוש, רק בשנה השלישית שכר גבוה יותר.

מסר לנוער?

אתם מדהימים, אינטלגנטיים, חכמים וסקרנים. מפלגת כלכלה תתן לכם תשובות לשאלותיכם. הנוער אבוד היום! האנשים הצעירים מאבדים את הדרך כי מגיל קטן הופכים אותם למבוגרים. אני בעד החזרת הכבוד לנוער. העיריות חייבות לפתח מועדוניות לימים חמישי-שישי במקום שיישבו על הברזלים, ומחזירה את גדנ"עות החקלאות, כדי שיווצר הקשר בינם לבין האדמה. צריך להחזיר כוח לתנועות נוער.

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *