נטיות לא הפוכות

"בעירנו, יש מצעד תועבה של בעלי נטיות הפוכות" פתח השואל את הרב אבינר ב"עולם קטן" (מגזין שבתי לציבור הדתי שחולק בהמון בתי כנסת), גליון 407, ב-12.07.13, "האם לעשות הפגנת מחאה?". תשובתו של מר אבינר הייתה שצריך לעשות הפגנה כזאת "בתנאי שזה במקום אחר לגמרי ובאישור המשטרה".
על אילו "נטיות הפוכות" השואל דיבר בכלל, לא הקשה הרב. מבחינתו, זה השם הראוי להומוסקסואליות. כשעולמו של אבינר היה שקוע בבעיית החולים בחוסר משיכתם לבר רפאלי, ובזקפה מצפייה ביונתן אגסי, תמך בארגון שגילה דרך "לרפא" את ה"מחלה", הנפשית, מסתבר, "עצת נפש". אם כך, ברור שיפגין נגד המצעד – ולא משום שהוא נגד הראוותנות. הוא נגד כל החצנה של הנטייה המינית – "המחלה" – במרחב הציבורי. אבל המראות ההומוסקסואלים קשים לצפייה אפילו לו, והוא מעדיף שאם כבר תהיה הפגנה כזאת אז "במקום אחר לגמרי", ו"באישור משטרה" – זה כי הוא ממלכתי וצריך לכבד את המדינה ואת חוקיה. את המדינה צריך לכבד, את ההלכה – כמובן צריך לכבד. הכל טוב, עד שמדובר בבני אדם אחרים – שם צריך לעצור. זה מנוגד לגמרי לתפיסה שלו.
שאלה אחרת באותו עלון הייתה, במילים האלה בדיוק: "אני נמשך לגברים. אני מרגיש כל-כך רע. אני מתבייש ממה שאני. למה חיי מסובכים? למה אני לא נמשך לנשים כמו כולם, (ולמה לא) אוכל להתחתן ולגדל ילדים? אני לכוד. אף אחד לא עוזר לי". אני לא מבין את האדם הזה, שפנה לרב אבינר. תשובתו שוב, הייתה חסרת רגישות: "פנה למרכז 'עצת נפש'…. שם תמצא אוזן קשבת וקבלת עזרה. רבים מהפונים מספרים כי זכו למלא משאלת לבם והקימו משפחה מאושרת, מה שמוכיח שיש תקווה לצאת מהנטייה". ממש כאילו כותב המסרון יכול פשוט "להחליף" את סוג האנשים שגורמים למערכת, שם למטה, לפעול. כאילו שיחת הטלפון תהיה ההתחלה המבטיחה; כאילו שכל בחורה תשמח לצאת עם מישהו שעבר סדנה ל"ריפוי נטיות הפוכות" ומחר תתחתן אתו כדי שיקים משפחה בישראל.
הומוסקסואליות היא תכונה ביולוגית, ולא מחלה. אולם, דמיינו את הסיטואציה הבאה, ממש כאילו אתם הרב אבינר. ממש, כאילו אתם חושבים שנטייה מינית היא כן מחלה: חבר בא אליכם כשהוא פורץ בבכי. "יש לי סרטן", הוא מספר. אז, אתם נכנסים לאינטרנט ומספרים לו: "יש ניתוחים שמצליחים לרפא סרטן!", עוד לפני שהגיב. עוד לפני שהבכי נעצר, המשכתם: "עכשיו עוף לי מהבית. בכל, זאת, יש לך סרטן, ובעלי מחלת סרטן ממש לא רצויים לידי. הם רצויים רק ליד רופאים ואנשים מומחים". אתם זורקים את החבר מהבית, ונועלים. חולי סרטן לא ידביקו אתכם – כי זאת לא מחלה מדבקת. נטייה מינית היא תכונה, אז על אחת כמה וכמה, היא אינה יכולה לעבור לסביבה. כך שגם במצעד ה"תועבה" (לטענת עורך "עולם קטן", שמהיום צריך להיקרא "עלון קטן" שכפוף לנורמה הדתית שהחברה קבעה בלי לנסות לאמת אותה עם מציאות או ערכים כלשהם) אין ווירוס שעלול לגרום לכם להימשך לבני מינכם.

אבל הרב אבינר כל-כך מתעניין בסוגיה, שלדעתי הוא חייב לקרוא את חוות הדעת של איגוד הפסיכיאטרים האמריקאי שטוען שזאת אינהמחלת נפש להתחיל לשנות קצת את הגישה; אולי, אם זה רק לא יתקיל אותו, הוא יסביר לביולוגים איך הומוסקסואליות היא נטייה "הפוכה" כשהיא קיימת אצל כ-1500 מיני בעלי חיים? ואם לא יהיה קשה, לעשות את מה שהוא מאמין בו בנוגע לחינוך באופן כללי (כל עוד אין מדובר בהומו): היסוד הראשון של החינוך הוא אהבה. ללא תנאי, כמו שכתוב: "ואהבת את אדוני אלוהיך בכל נפשך ובכל מאודך". אתה אוהב אותי כי אני בנאדם, ואם אתה פחות נוטה לאהוב בני אדם, אז אהוב אותי לפחות משום שאני יהודי. היסוד השני, הוא הערכה. לא להתנפח מגאווה על מעשים שסביר שאינם מעשיים; גם לא לפסול דרכים אחרות של התמודדויות. להתחיל לפתח מודעות – לכל דבר, גם אם הוא שונה ואחר, במקום להתיימר לייעץ לנפשו  של אדם, להמליץ ללכת באופן פרטי לפסיכולוג, אם עדיין לא השתכנע  שהוא בריא; או להתייעץ עם ארגונים ניטרליים כמו "חברותא" או "כמוני-כמוך" – שכוללים בתוכם הומואים דתיים, ויוכלו לדבר מהניסיון האישי שלהם – ואם לדעתם צריך, הם ימליצו כבר ללכת לפסיכולוגים שלדעתם מתאימים.
אבל אם אתם הומואים דתיים, כי אז, עד לטיפולים שהרב אבינר יעשה ל"מחשבות הרעות" ו"התאוות הלבושות במכנסי טייץ"  חשוב לזכור, שכשאתם בדיכאון עמוק מהיום, ומהחשיבה על מקומכם מול אלוהים, הפורנו שתראו יהיה על נשים – רצוי יהודיות. ואם לא, אז על גברים, אבל רק יהודים.  אל תשכחו את הסיסמה: אין כיפה, אין זיקפה. אין כיפה אחת, יש רק שתיים? טוב כפליים.

וברצינות: הרב אבינר – די! מספיק!  ככל הידוע לי (ולויקיפדיה), אינך פסיכולוג, ואינך יכול לדעת, או להתיימר לדעת, מה נכון לנפשם של עשרות ומאות אלפי בני אדם הומוסקסואלים שחיים כדרך הטבע בכל חברה אנושית, חילונית ודתית כאחד. האמונה שלך היא ברוטלית, כי ברגע שיש 'אובייקט' שמפריע לה – כמו האדם ההומו  או כל אדם "אחר" השונה ממך – תתעלם מקיומו, תמחק אותו לגמרי, תעלים את יסודו מהעולם. כי אם זה מנוגד להלכה, לגישתך זה אינו קיים, נכון? הומואים – אל תראו, אל תגורו, ואל תפחדו! הראו לרב אבינר שאתם קיימים. למטרה זו נועדו המצעדים האלה. כלום אי אפשר כבר להילחם על קיומנו ועל זכותנו לחיות בדרכנו? ואם מישהו חושב שזו תועבה –  הוא מפסיד המון. ועכשיו: יאללה, ספיישל יונתן אגסי.

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *