עמיר שיבי, כשהוא לא טירון תקשורתי

עמיר שיבי הוא סאטיריקן ברשת. ההומור שלו גבוה – אבל הוא לא "מלקק". הוא לא יהיה ארץ נהדרת, ולא יזמין את ביבי, אלא יעשה אותו כפי שהוא יודע – חזק, בועט – אבל עם מסר. לא בעיטה למען הבעיטה. מטבע הדברים, כאדם שהשקפתו מגיעה דרך הפייסבוק – אי אפשר שלא להזמין אותו לבלוג שמהותו היא ריאיונות שמנסים, איכשהו, להיות "גבוהים". להגיע לעומק מסויים. מקווה שהצלחתי.

אסוציאציות
אלוהים – ספגטי
סוציאליזם – אדום
תרבות – האח הגדול
אקזיסטנציאליזם – עקידת יצחק
תרבות מזרחית – אב"ד (אורטל בן דיין)
 דיכוי – אשתי
קללות על הקיר שלי – בלוק (חסימה)
הומור על שואה – מצחיק
להב"ה – בנצי

לא סוד, אתה מעביר את השקפתך הפוליטית בדרך סאטירית. אבל אחרי שהתחילו לעשות דיווחים המוניים על המשתמש שלך, התחלת לעשות "צנזורה עצמית"?
התחלתי לייצר את האימג'ים, כתחביב כמובן, לפני פחות משנתיים. ה"דיווחים ההמוניים" אליהם אתה מתייחס החלו בערך שלושה-ארבעה חודשים לאחר מכן, כאשר כבר צברתי נפח יחסית גדול של עוקבים. מטבע הדברים, ככל שצברתי ניסיון במדיום הנ"ל (ולא אעיד על עיסתי, אך מדובר בעסק די מקורי שלי) למדתי לעדן את האימג'ים כך שיעוררו פחות אנטגוניזם, דבר שלא ממש עשיתי בתחילת דרכי. ה"צנזורה העצמית" אליה אתה מתייחס היא בסה"כ עובדה זו : צבירת ניסיון. בכדי להעביר מסר חד מסוים אני משתמש כיום הרבה פחות בדימויים קשים (שואה, שכול וכד'), אותם אלה שעליהם יצא קצפם של אנשי ימין ולא רק.

הסאטירה שלך גם חוצה אידיאולוגיות. זה לא רק יציאה נגד השקפה מדינית. זה גם נגד ההומופוביה וההקצנה הדתית. איזה עוד השקפות עולם אתה חושב שהסאטירה שלך צריכה להעביר?
מטבע הדברים, את מגוון השקפותיי כאחד המגדיר עצמו איש שמאל חילוני וליברל

הריאיון מול בנצי גופשטיין, שם הוא "קורע" אותך – לא העלה תהיה לגבי רפיסות אורלי וגיא בעיניך?
דובר בהופעה הראשונה שלי בטלוויזיה, חוסר ניסיון ותו לא. אורלי וגיא בסה"כ עשו את העבודה שלהם : לייצר מזון לעיס ורדוד לצופים בהם ואין כמו לנגח איש ימין די פסיכי ובעל ניסיון בתקשורת עם איש שמאל הבתול בתחום.

נקודה שעלתה בריאיון ההוא זאת ההשוואה לשואה. באמת יש פעמים ש"אסור" להשוות? אתה חושב שיש בעיה כלשהי בהלבשה במדי נאצי – כשלעצמה?

מותר להשוות, רצוי להשוות, ראוי להשוות. חשוב לעשות זאת בצורה שתעורר מחשבה אצל הצופה ולא ישר אנטגוניזם כי אז פיספסת את המטרה. ספציפית, הלבשה במדי נאצי זה נמוך, גס ודל ולא שונה בהרבה בלהציג אדם כשחרא מרוח לו על הפרצוף; תת רמה. שימוש בדימויי שואה/שכול או כל דימוי אחר הנמצא בטאבו חמור בחברה הישראלית כדאי שיתבצע בצורה עדינה וחכמה שתעורר את בלוטות ההומור אך גם כמה בלוטות אחרות שנמצאות מעט עמוק יותר.


יש לך דתיים שעושים לך עקוב. החציה המגזרית שלך משמחת אותך?
לא מעט. המממ… אני מניח שכאשר איש ימין דתי משתף דברים שיצרתי מתוך הסכמה. תחושת הסיפוק גבוהה מהרגיל. גם בנצי עשה זאת. אני מניח שזה די משעשע שביני לבין גופשטיין תתכן הסכמה על משהו ובמובן עמוק יותר, זה נותן מקום לאופטימיות.יש לך הסבר לתופעה הזאת?

2 thoughts on “עמיר שיבי, כשהוא לא טירון תקשורתי

  • אנונימי

    הכל ליברלי אצל שיבי עד שהוא לא מסכים עם משהו שאתה אומר ואז הוא מאחל לך שלל איחולים שכוללים הפרשות גוף מגוונות ואז חוסם אותך.

    הגב
  • מודי

    אהבתי את הזעזוע של בנצי גופשטיין (כהניסט בדימוס) מהשוואת אלי ישי וחיילי צה"ל לנאצים, השוואה שכנראה רק לפנוי גוש קטיף ונוער הגבעות יש זכויות יוצרים עליה.

    הגב

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *