לילך חייבי מנחם רוצה אגודה שמייצגת את כולם

אסוציאציות
אגודת הסטודנטים
רווחה
ירושלים
בירת ישראל, עיר ציון, מדהימה
התאחדות הסטודנטים
התאגדות, כח, השפעה, פוליטיקה.
המסע לפולין
מסורת, שימור זיכרון לאומי, היסטוריה של עם ישראל
חינוך
אב של להיות אדם, ערכים, אמונות, מיומנות, עמדות
מסורת
כללי התנהגות, תרבות, מנהגים, שימור זיכרון
הורות וקריירה
אתגר מורכבות החיים , מימוש עצמי מהות שלנו כאנשים, גם להצליח וגם להיות אימהות
פמיניזם
כח, השפעה, זכות, אפליה, דיכוי, מאבק תפיסת עולם, מושג תיאורטי יש תמיד
יוקר המחיה
תיאורטי, יש נתונים שקריים, יש מציאות מורכבת, התפתחות, כלכלה, מרקס, ליברלים, סוציאליזם, ליברליזם מציאות חיינו
ציונות
הגדרה, ציונות רוחנית, ריבונות, אידיאולוגיה, ערך, ארץ ישראל, אהבת ישראל, תורת ישראל,ייצוא פנינו כמדינה, התנתקות (מהציונות) – גישה, מדינה יהודית, מדינה ריבונית, התעוררות, שואה
ציונות דתית
מרכז רוחני, הרב קוק, מסורת, חסידות, תנועת ההשכלה
ליכוד
גיבוש, הטרוניות, איחוד, מחלוקות, חיבוקים, חום, אהבה, חיבוק דב, אהבת חינם, הבית שלי, ביטוי עצמי
מועדון הדיבייט
סקרנות, הצלחות, גאווה, יוקרה, משא ומתן, עימותים, יחסי ציבור, קשרי חוץ, כבוד, זכות

מאמינה שאגודת הסטודנטים צריכה לתת קול למגוון
יו"ר אגודת הסטודנטים בפתוחה

מה השקפת העולם שלך?

אני מגדירה עצמי כנון-קונפורמיסטית. אני חיה בעולם שלי, בחינוך שלי, בערכים שגדלתי עליהם. מוצאת את עצמי כל הזמן במקום של דיאלוג פנימי – במקום של התנגדות, וחיבור וגישור לעולם השני. אם מבחינה דתית – תמיד הייתי דתיה, אבל תמיד עם ראש פתוח. תמיד מנסה לקרב. מאד משתדלת לא להיתפס כקיצונית או להתנהג ככזאת. מבחינת ימין-שמאל – אני ימנית. נולדתי ביישוב יצהר. תמיד חונכתי בחינוך הממלכתי דתי. לימים באולפנת צפירה – אהבת ישראל, תורת ישראל, ארץ ישראל. מבחינה כלכלית – במחלוקת. תמיד יותר חברתי/סוציאליסטי. מצד שני קפיטליזם שראש הממשלה מוביל.
בתחום החינוך אני מתקשה לראות גישור בין קפיטליזם לסוציליזם. חינוך טוב – עולה כסף, ואת צריכה למקם את עצמך
תמיד יש ויכוח על העקרונות. קשה לשים את האצבע ולהגדיר מיקום מדויק איפה אני. בהיבט החברה האזרחית יש הרבה דברים שמפריעים לי ולא קשורים לקפיטליזם: יש הרבה עוולות שהמדינה צריכה לעשות על מנת לעזור ולסייע לשכבות החלשות, וכמה שיותר. מצד שני, כל אחד כפרט צריך לעשות מה שהוא יכול כדי לשמור על רמת חיים נאותה. בויכוח עם עצמי – אני בחיפוש מתמשך של מה הכי נכון. הרי, יש הרבה ימנים חברתיים-סוציאליסטיים, ששייכים להסתדרות.

מה דעתך על ההסתדרות?

גם אני שייכת להסתדרות. כי אני מאד בעד זכויות עובדים. אני בעד שמירה על זכויותיהן של נשים וכחברה, אנחנו צריכים לעשות הכל למען המעמד הסוציו-אקונומי הנמוך. המדינה צריכה לעשות את המקסימום כדי לתת הכוונה וייעוץ, כדי למצוא את דרך המלך שהשכבות האלו יחזרו לתלם. בעזרת התאגדות – אנחנו יכולים לדאוג לזה
מה השקפת העולם כיו"ר אגודת הסטודנטים?
אם אתה מתייחס לעמדות שלי כלילך, בעולם שלי, וללילך יו"ר אגודת הסטודנטים באוניברסיטה הפתוחה – אני עושה הפרדה ברורה בין לילך הפוליטית לחברתית. האגודה לא צריכה להתעסק בסוגיות פוליטיות של ימין או שמאל . האגודה צריכה לבוא עם עשייה המשפיעה על החברה בכל מקום שיש לה אפשרות. השנה, שמנו דגש על מעורבות חברתית. למשל היום, יש פעילות משותפת עם עמותת "שישי שמח" בבית החולים איכילוב, תל-אביב. החלטנו להגדיל את הקצאת המשאבים למעורבות חברתית. כל חודש – באופן קבוע. אנו מנסים השנה להקים את תא סל"ע –סטודנטים למען עובדים השואף ללמד את הזכויות ואיך להשיג אותן הכי טוב. אם צריך להתאגד – נעשה את זה. אנו מנסים להקים את תא סמ"ן.

 

יושבת ראש אגודת הסטודנטים
יושבת ראש אגודת הסטודנטים

 

מה זה תא סמ"ן?

פרויקט סמ"ן הוא פרויקט משותף להתאחדות הסטודנטים והסטודנטיות בישראל וארגון מסד נכויות בג'וינט ישראל. במסגרת הפרויקט פועלים יחדיו סטודנטים עם וללא מוגבלויות בגרעיני פעילות, למען קידום זכויות סטודנטים עם מוגבלויות בקמפוס. בנוסף, פועלים הסטודנטים למען העלאת המודעות בקרב ציבור הסטודנטים הרחב והסגל האקדמי. הפעילות כוללת יצירת מפגשים שבועיים קבועים בין חברי הגרעין, פעילויות אקטיביות לשינוי עמדות בקרב הגורמים השונים בקמפוס, ייזום והוצאה לפועל של אירועים וימי שיא. המטרה היא להנגיש את הקמפוס. לסייע לסטודנטים עם מוגבלות שיוכלו ביתר קלות, לאפשר הוואי סטודנטיאלי.

מה עוד?

לקהילה הגאה – אנחנו בונים שוב את הגרעין של האחווה הסטודנטיאלית. יש כאן אמירה ברורה שאנחנו שייכים לכל הסטודנטים. הסטודנטים הם מראש ציבור מוחלש. הנחת העבודה היא שיטת המקל והגזר: אנחנו מצד אחד רוצים שיתנו לנו, מצד שני יודעים שצריך לעמול קשה על-מנת להגיע ליעדים.
היה חשוב לי שמועדון הדיבייט ימשיך את פעילותו, זה עדיין הפרוייקט הכי יקר של האגודה. יחד עם זאת, להכניס תכניות חדשות על אלו שצויינו קודם: אם זה מועדון הנדל"ן, או"פל'ה מועדון ההורים הראשון מסוגו. מועדון בפיתוח, מנסים לעלות לפיקוד ולתת לסטודנטים ההורים את כל הזכויות שמגיעים להם. בימים אלו האגודה עוברת אפיון צרכים ואנו מנסים לעלות את כל המידע על הכתב ולהנגיש אותו לסטודנטים, למשל מה הן הזכויות שמגיעות להם כהורים. כל מה שיכול להקל עלינו, סטודנטים הורים. למצוא מלגות ייעודיות להורים, תכניות של הוואי, שהורים יכולים להשתלב.

עשית הרבה שינויים בנראות האגודה – בשם, בלוגו. אני מאמין שניסית להראות משהו

את האמירה הפוליטית והחברתית שלנו: אנחנו אגודה של כולם. האגודה עוברת מהפך. בסמנטיקה – השם שונה ל"אגודת הסטודנטיות והסטודנטים". דבר זה התבטא בשינוי השם, שינוי הלוגו והוספת כיתוב באנגלית וערבית. הוספת דמויות ממגוון האוכלוסיות, כך שלכל אחת הקול שלה. שירגישו שייכות. הנגשת רוב הפעילויות, בקמפוסים מרכזיים: באר שבע, חיפה, ירושלים, גבעת חביבה. שיקום השנה מדור למגזר הערבי

lilach3

מה למשל?

כרגע בונים את זה. מועדון דיבייט משלהם. האוניברסיטה רוצה להצטרף לעלות. לעשות כל דבר שיגיע לקמפוסים, לעבוד על כל פעילות שאפשר: חלוקת מתנות, קורס או סדנה שדואגים להעביר. גם צריכים מתנדבים – ואם יש כאן מי מהמגזר הערבי שרוצה להצטרף לשיפור את חיי הסטודנטים מהמגזר הערבי בפתוחה – אני מאד אשמח לקבל ממנו הצעה

מה הרגשת מול הביקורת החזקה בדף הפייסבוק?

הצטערתי לגלות שיש עדיין הרבה סטודנטים שלא יודעים את העבודה הרבה הנעשית מאחורי הקלעים. קשה להתייחס לביקורת ברצינות כשמעבירים אותה סטודנטים עם מידע חלקי ביותר.

מתרגשת בנוגע למשלחת לפולין?

מתרגשת. הולך להיות משלחת בסימן דיאלוג רב תרבותי. עבר – מצמיח עתיד. המטרה להכין קרבוצה הטרוגנית מאד – להביא לפולין עם ערך מוסף.

מה יגרום לך עוד שנתיים, ללכת למראה, ולהגיד: "לילך, הצלחת"?

ההצלחה של האגודה שתתבטא בהגדלת משמעותית של כמות חברי אגודה ומשלמי דמי רווחה, הקמת מערך מתנדבים: גוף גדול של לפחות 100 מתנדבים באופן קבוע. עשרות פרויקטים תחת כל מחלקה, יש 4 מחלקות כאלו: מחלקת תקשורת, מלגות וקשרי חוץ, מחלקת ספורט ומתנדבים. כרגע יושבים 30 פרוייקטים על כל מחלקה. אם נצליח להוציא את כולם.

איזה פעילות את הכי שמחה שקידמת?

הפעילות שהכי שמחה אותי זה הכנס הראשון של פתיחת מועדון ההורים – 70 סטודנטים הורים עם הקטנטנים. גיל ונטורה מנחה ופסיכולוג ידוע. מנחה בחסד עליון. הייתה היענות, ביקוש. סטודנטים הוןרים רוצים התייחסות. יש 500 סטודנטים בקבוצה בפייסבוק ויש עניין רב.

מסר לסטודנטים

הסטודנטים של הפתוחה – יכולים לעשות הכל מהכל בכל רגע נתון. כשהם רוצים – תמיד יכולים להצליח. לא משנה מה. השמיים הם הגבול.

lilach2

Leave a comment

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *